Johanson Technology Inc. 501S42E100JV4E
501S42E100JV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E100JV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E100JV4E.pdf
Availability of 501S42E100JV4E
QUANTITY
501S42E100JV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E100JV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E100JV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEIA 1111 Silver Series S42E MLCCs
RF Capacitor Modeling Software
Featured ProductMulti-Layer High-Q SMD Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E100JV4E
Related Links501S42E, 501S42E100JV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E100JV4E Details Description
Related parts for 501S42E100JV4E
RES ARRAY 4 RES 820 OHM 8SIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
IC BUFF DVR 16BIT N-INV 48TSSOP datasheet.pdf
MCU 8BIT 8KB FLASH 32DIP datasheet.pdf
RES 243K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf