Johanson Technology Inc. 501S42E130FV4E
501S42E130FV4E picture photo
Mfg. Part Number
501S42E130FV4E
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 13PF 500V NP0 1111
Datasheet Download
501S42E130FV4E.pdf
Availability of 501S42E130FV4E
QUANTITY
501S42E130FV4E Order Process
Ship out your order
Specifications of 501S42E130FV4E
Internal Part NumberEIS-501S42E130FV4E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesE
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance13pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case1111 (2828 Metric)
Size / Dimension0.110" L x 0.110" W (2.79mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.102" (2.59mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)501S42E130FV4E
Related Links501S42E, 501S42E130FV4E Datasheet, Johanson Technology Inc. Distributor
501S42E130FV4E Details Description
Related parts for 501S42E130FV4E
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
CUTTER CABLE CIRCULAR datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SOLDER NONSHO datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HD 38999 88C 88#23 SKT RECP datasheet.pdf
TV 4C 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
ACB 4C 4#16S PIN PLUG RTANG datasheet.pdf
3.3 V 2.7 Gb/s Limiting Amplifier IC datasheet.pdf