Vishay/Dale RN60C1023BBSL
RN60C1023BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN60C1023BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN60C1023BBSL.pdf
Availability of RN60C1023BBSL
QUANTITY
RN60C1023BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN60C1023BBSL
Internal Part NumberEIS-RN60C1023BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/1, RN60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.344" L (3.68mm x 8.74mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN60C1023BBSL
Related LinksRN60C1, RN60C1023BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN60C1023BBSL Details Description
Related parts for RN60C1023BBSL
RES 3.57 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7S RADIAL datasheet.pdf
LAMP T3-1/4 MINI BAYONET 10PK datasheet.pdf
RES 50 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 78MM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf