Grayhill, Inc. 50BPT36-01B10N
50BPT36-01B10N picture photo
Mfg. Part Number
50BPT36-01B10N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP10T
Datasheet Download
50BPT36-01B10N.pdf
Availability of 50BPT36-01B10N
QUANTITY
50BPT36-01B10N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50BPT36-01B10N
Internal Part NumberEIS-50BPT36-01B10N
Series50
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw36掳
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel14.63mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.35mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50BPT36-01B10N
Related Links50BPT36, 50BPT36-01B10N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50BPT36-01B10N Details Description
Related parts for 50BPT36-01B10N
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf