Yageo RT1206BRD072K49L
RT1206BRD072K49L picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRD072K49L
Brief Description
RES SMD 2.49K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRD072K49L.pdf
Availability of RT1206BRD072K49L
QUANTITY
RT1206BRD072K49L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRD072K49L
Internal Part NumberEIS-RT1206BRD072K49L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRD072K49L
Related LinksRT1206BR, RT1206BRD072K49L Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRD072K49L Details Description
Related parts for RT1206BRD072K49L
IC SRAM 9MBIT 15NS 144TQFP datasheet.pdf
IC MPU I.MX53 800MHZ 529TEPBGA-2 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 500MA 270 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 1.07M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 92K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 125A 80VDC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS RA datasheet.pdf