Grayhill, Inc. 50K60-01-1-04N
50K60-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
50K60-01-1-04N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP4T
Datasheet Download
50K60-01-1-04N.pdf
Availability of 50K60-01-1-04N
QUANTITY
50K60-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50K60-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-50K60-01-1-04N
Series50
Number of Positions4
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50K60-01-1-04N
Related Links50K60-0, 50K60-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50K60-01-1-04N Details Description
Related parts for 50K60-01-1-04N
IC VOLTAGE DETECTOR 4.2V TO-92 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 1.6KVDC SCREW datasheet.pdf
IC SW M0-5 2CH 27A DGTL PWRSSO24 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 200A CHASSIS datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 16.2A 9 MOHM TH datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 28AWG RED 100' datasheet.pdf
380UF 350V 35X105 85C ST datasheet.pdf
300UF 50V 12.5X38 85C AXI datasheet.pdf