Grayhill, Inc. 50KP36-01-1-08N
50KP36-01-1-08N picture photo
Mfg. Part Number
50KP36-01-1-08N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP8T
Datasheet Download
50KP36-01-1-08N.pdf
Availability of 50KP36-01-1-08N
QUANTITY
50KP36-01-1-08N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50KP36-01-1-08N
Internal Part NumberEIS-50KP36-01-1-08N
Series50
Number of Positions8
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50KP36-01-1-08N
Related Links50KP36-, 50KP36-01-1-08N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50KP36-01-1-08N Details Description
Related parts for 50KP36-01-1-08N
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 50MHZ 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CIRC CONN 6POS FMALE 6' CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 14-18AWG #8 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 32VAC/VDC 0603 datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BLACK 500' datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC PLAD datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
MIN-SAS HD ASY datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf