Grayhill, Inc. 50KSP60-01B06N
50KSP60-01B06N picture photo
Mfg. Part Number
50KSP60-01B06N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP6T
Datasheet Download
50KSP60-01B06N.pdf
Availability of 50KSP60-01B06N
QUANTITY
50KSP60-01B06N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50KSP60-01B06N
Internal Part NumberEIS-50KSP60-01B06N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions6
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw60°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50KSP60-01B06N
Related Links50KSP60, 50KSP60-01B06N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50KSP60-01B06N Details Description
Related parts for 50KSP60-01B06N
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER SPI 8B 20QFN datasheet.pdf
BD EMULATOR 78K0S KX1 UPD789234 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 1A SOT1061 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf