Grayhill, Inc. 50KSPT60-01A06N
50KSPT60-01A06N picture photo
Mfg. Part Number
50KSPT60-01A06N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP6T
Datasheet Download
50KSPT60-01A06N.pdf
Availability of 50KSPT60-01A06N
QUANTITY
50KSPT60-01A06N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50KSPT60-01A06N
Internal Part NumberEIS-50KSPT60-01A06N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Series50
Number of Positions6
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP6T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel14.63mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50KSPT60-01A06N
Related Links50KSPT6, 50KSPT60-01A06N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50KSPT60-01A06N Details Description
Related parts for 50KSPT60-01A06N
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 1A 6TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC FPGA 604 I/O 1152BGA datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
WTB 1.25 WAFER 90 SMT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 52POS datasheet.pdf
DIA 6.5MM 2MM M8 3P NPN NO datasheet.pdf
D-PHY BUS DECODE OPTION FOR WVSR datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V datasheet.pdf