Grayhill, Inc. 50KST60-01C03N
50KST60-01C03N picture photo
Mfg. Part Number
50KST60-01C03N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY DP3T
Datasheet Download
50KST60-01C03N.pdf
Availability of 50KST60-01C03N
QUANTITY
50KST60-01C03N Order Process
Ship out your order
Specifications of 50KST60-01C03N
Internal Part NumberEIS-50KST60-01C03N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series50
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP3T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (6.35mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw60°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 9.65mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50KST60-01C03N
Related Links50KST60, 50KST60-01C03N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
50KST60-01C03N Details Description
Related parts for 50KST60-01C03N
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 182 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3.16K OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 10W 0.25% RADIAL datasheet.pdf