Vishay/Dale M55342E06B249DPT5
M55342E06B249DPT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E06B249DPT5
Brief Description
RES SMD 249 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342E06B249DPT5.pdf
Availability of M55342E06B249DPT5
QUANTITY
M55342E06B249DPT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E06B249DPT5
Internal Part NumberEIS-M55342E06B249DPT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E06B249DPT5
Related LinksM55342E0, M55342E06B249DPT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E06B249DPT5 Details Description
Related parts for M55342E06B249DPT5
JUMPER-H9992TR/1852SL/H9992TR 4" datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 308KSPS T/H 16-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 125V datasheet.pdf
ICL 12 OHM 20% 4A 13MM datasheet.pdf
093 WAFERCON PCB CONN 5CKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL SO6-5 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 25V/12V TSOT26 datasheet.pdf