Rubycon 50MS50.1MEFCT54X5
50MS50.1MEFCT54X5 picture photo
Mfg. Part Number
50MS50.1MEFCT54X5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50MS50.1MEFCT54X5.pdf
Availability of 50MS50.1MEFCT54X5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
50MS50.1MEFCT54X5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50MS50.1MEFCT54X5
Internal Part NumberEIS-50MS50.1MEFCT54X5
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLAlum Caps 30/Sept/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMS5
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.059" (1.50mm)
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50MS50.1MEFCT54X5
Related Links50MS50.1, 50MS50.1MEFCT54X5 Datasheet, Rubycon Distributor
50MS50.1MEFCT54X5 Details Description
Related parts for 50MS50.1MEFCT54X5
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TWEEZER CUTTER FINE 4.50" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf