Rubycon 50NA33MEFC6.3X11
50NA33MEFC6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
50NA33MEFC6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50NA33MEFC6.3X11.pdf
Availability of 50NA33MEFC6.3X11
QUANTITY
50NA33MEFC6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50NA33MEFC6.3X11
Internal Part NumberEIS-50NA33MEFC6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNA
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50NA33MEFC6.3X11
Related Links50NA33ME, 50NA33MEFC6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50NA33MEFC6.3X11 Details Description
Related parts for 50NA33MEFC6.3X11
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 80POS SMD GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 3.3K OHM 5% SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 150MHZ 6DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT23 datasheet.pdf