Rubycon 50PK220MEFC10X12.5
50PK220MEFC10X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
50PK220MEFC10X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PK220MEFC10X12.5.pdf
Availability of 50PK220MEFC10X12.5
QUANTITY
50PK220MEFC10X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PK220MEFC10X12.5
Internal Part NumberEIS-50PK220MEFC10X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current435mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PK220MEFC10X12.5
Related Links50PK220ME, 50PK220MEFC10X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50PK220MEFC10X12.5 Details Description
Related parts for 50PK220MEFC10X12.5
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 8SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 100W datasheet.pdf