Rubycon 50PK220MEFCT810X12.5
50PK220MEFCT810X12.5 picture photo
Mfg. Part Number
50PK220MEFCT810X12.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PK220MEFCT810X12.5.pdf
Availability of 50PK220MEFCT810X12.5
QUANTITY
50PK220MEFCT810X12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PK220MEFCT810X12.5
Internal Part NumberEIS-50PK220MEFCT810X12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPK
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current435mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PK220MEFCT810X12.5
Related Links50PK220MEF, 50PK220MEFCT810X12.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50PK220MEFCT810X12.5 Details Description
Related parts for 50PK220MEFCT810X12.5
CONN PIN 18-24AWG .062 TIN datasheet.pdf
RES SMD 0.006 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION IX6R11S3 datasheet.pdf
IC CONTROLLER SYNCH 28SSOP datasheet.pdf
IC CONVERTER USB-SPI 20-SSOP datasheet.pdf
SNSW 0.1A SOLDER TERM SPDT datasheet.pdf
IC REG BCK 1.2V/1.5V 1A DL 12DFN datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.50A 24V CHIP 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB CP datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf