Vicor Corporation V150A5E400B3
V150A5E400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150A5E400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W
Datasheet Download
V150A5E400B3.pdf
Availability of V150A5E400B3
QUANTITY
V150A5E400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150A5E400B3
Internal Part NumberEIS-V150A5E400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)80A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency84.9%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150A5E400B3
Related LinksV150A5, V150A5E400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150A5E400B3 Details Description
Related parts for V150A5E400B3
IC PWR MONITOR DGTL ALERT 10MSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 300V 0.1A 3PIN SPT datasheet.pdf
CABLE LMR400 N TYP PLUG-PLUG 36" datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V CH 0603 datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 1.107K OHM 0.01% 1/20W datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 8A D2PAK datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
SCREW, MACH, SLOTTED, PAN HD datasheet.pdf
10UF 50V 5X11 datasheet.pdf