Recom Power R0.25S12-2405/H
R0.25S12-2405/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25S12-2405/H
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.25S12-2405/H.pdf
Availability of R0.25S12-2405/H
QUANTITY
R0.25S12-2405/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25S12-2405/H
Internal Part NumberEIS-R0.25S12-2405/H
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)50mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.49" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25S12-2405/H
Related LinksR0.25S1, R0.25S12-2405/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25S12-2405/H Details Description
Related parts for R0.25S12-2405/H
ANTENNA 433MHZ 1/4 WAVE WHIP datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 25A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HEADR 22POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN SCKT CONT 14-12AWG 1=250PCS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN SKT datasheet.pdf
FIO V3 ATMEGA32U4 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf