Rubycon 50PX470MEFCT810X20
50PX470MEFCT810X20 picture photo
Mfg. Part Number
50PX470MEFCT810X20
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50PX470MEFCT810X20.pdf
Availability of 50PX470MEFCT810X20
QUANTITY
50PX470MEFCT810X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50PX470MEFCT810X20
Internal Part NumberEIS-50PX470MEFCT810X20
SeriesPX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current600mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50PX470MEFCT810X20
Related Links50PX470ME, 50PX470MEFCT810X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50PX470MEFCT810X20 Details Description
Related parts for 50PX470MEFCT810X20
IC PWR SWITCH 60V HISIDE TO252-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 119BGA datasheet.pdf
END STOP IGA#2309-2 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS T/H TIN 5MM datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
CONN SSL RCPT & BLADE 4POS 3MM datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.8MM RND BLACK datasheet.pdf