Rubycon 50RX50220MEFC12.5X20
50RX50220MEFC12.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
50RX50220MEFC12.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50RX50220MEFC12.5X20.pdf
Availability of 50RX50220MEFC12.5X20
QUANTITY
50RX50220MEFC12.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50RX50220MEFC12.5X20
Internal Part NumberEIS-50RX50220MEFC12.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX50
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Type-
Applications-
Ripple Current400mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50RX50220MEFC12.5X20
Related Links50RX50220M, 50RX50220MEFC12.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50RX50220MEFC12.5X20 Details Description
Related parts for 50RX50220MEFC12.5X20
VOICE RECOGNITION SAY IT MODULE datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
ESD SURVEY KIT NA 120VAC datasheet.pdf
DIODE SW 600V DO-219AB datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf