Rubycon 50RX50330MEFCG412.5X25
50RX50330MEFCG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
50RX50330MEFCG412.5X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50RX50330MEFCG412.5X25.pdf
Availability of 50RX50330MEFCG412.5X25
QUANTITY
50RX50330MEFCG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50RX50330MEFCG412.5X25
Internal Part NumberEIS-50RX50330MEFCG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRX50
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Type-
Applications-
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50RX50330MEFCG412.5X25
Related Links50RX50330ME, 50RX50330MEFCG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
50RX50330MEFCG412.5X25 Details Description
Related parts for 50RX50330MEFCG412.5X25
DIODE GEN PURP 400V 2A DO214AA datasheet.pdf
IC 10BIT 38 KSPS ADC S/O 20-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.422 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 2COND 26AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
WIRELESS MCU MODULE U.FL 2.4GHZ datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS INLINE PIN datasheet.pdf