Rubycon 50SEV220M12.5X13.5
50SEV220M12.5X13.5 picture photo
Mfg. Part Number
50SEV220M12.5X13.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
50SEV220M12.5X13.5.pdf
Availability of 50SEV220M12.5X13.5
QUANTITY
50SEV220M12.5X13.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50SEV220M12.5X13.5
Internal Part NumberEIS-50SEV220M12.5X13.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSEV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current580mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50SEV220M12.5X13.5
Related Links50SEV220M, 50SEV220M12.5X13.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50SEV220M12.5X13.5 Details Description
Related parts for 50SEV220M12.5X13.5
CONN PIN 16-18AWG GOLD SOLDER datasheet.pdf
RES 9.1 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
TOOL INSERT/EXTRACT EN3 #20PINS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 16POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.6A 257 MOHM TH datasheet.pdf
QIKMT PIN HDR STR 6 POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf