Vishay/Dale RNC50K2611FSB14
RNC50K2611FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50K2611FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.61K OHM 1/10W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50K2611FSB14.pdf
Availability of RNC50K2611FSB14
QUANTITY
RNC50K2611FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50K2611FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50K2611FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.61k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50K2611FSB14
Related LinksRNC50K2, RNC50K2611FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50K2611FSB14 Details Description
Related parts for RNC50K2611FSB14
IC MCU 32BIT ROMLESS 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
ADAPTER UNIV SHRINK DIP42/SDIP42 datasheet.pdf
35MM LOW P HS ASSY A- datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf