Rubycon 50YXA2R2MTA5X11
50YXA2R2MTA5X11 picture photo
Mfg. Part Number
50YXA2R2MTA5X11
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXA2R2MTA5X11.pdf
Availability of 50YXA2R2MTA5X11
QUANTITY
50YXA2R2MTA5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXA2R2MTA5X11
Internal Part NumberEIS-50YXA2R2MTA5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20mA @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXA2R2MTA5X11
Related Links50YXA2R, 50YXA2R2MTA5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXA2R2MTA5X11 Details Description
Related parts for 50YXA2R2MTA5X11
CONN HEADER .100 SINGL STR 20POS datasheet.pdf
CLEANING WIPES PREMOIST 50 PCS datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT UNIV-MNL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS 1.27MM GOLD R/A datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf