Rubycon 50YXF470MEFCG412.5X20
50YXF470MEFCG412.5X20 picture photo
Mfg. Part Number
50YXF470MEFCG412.5X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXF470MEFCG412.5X20.pdf
Availability of 50YXF470MEFCG412.5X20
QUANTITY
50YXF470MEFCG412.5X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXF470MEFCG412.5X20
Internal Part NumberEIS-50YXF470MEFCG412.5X20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current975mA
Impedance62 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXF470MEFCG412.5X20
Related Links50YXF470ME, 50YXF470MEFCG412.5X20 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXF470MEFCG412.5X20 Details Description
Related parts for 50YXF470MEFCG412.5X20
IC ENCORE MCU FLASH 24K 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 7.5MH 6A TRI datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 2A TO220FP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 10.16MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf