Amphenol Industrial MS3121F22-55PWLC
MS3121F22-55PWLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3121F22-55PWLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS CBL MNT PINS
Datasheet Download
MS3121F22-55PWLC.pdf
Availability of MS3121F22-55PWLC
QUANTITY
MS3121F22-55PWLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3121F22-55PWLC
Internal Part NumberEIS-MS3121F22-55PWLC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules26482 Series 1 Miniature Cylindrical Connector
Mil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesStrain Relief
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3121F22-55PWLC
Related LinksMS3121F2, MS3121F22-55PWLC Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS3121F22-55PWLC Details Description
Related parts for MS3121F22-55PWLC
RES SMD 390 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V POWERDI323 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
OSC VCXO 155.52MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 500MW SOD123 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf