Rubycon 50YXG1500MEFCGC16X35.5
50YXG1500MEFCGC16X35.5 picture photo
Mfg. Part Number
50YXG1500MEFCGC16X35.5
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXG1500MEFCGC16X35.5.pdf
Availability of 50YXG1500MEFCGC16X35.5
QUANTITY
50YXG1500MEFCGC16X35.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXG1500MEFCGC16X35.5
Internal Part NumberEIS-50YXG1500MEFCGC16X35.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesYXG
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXG1500MEFCGC16X35.5
Related Links50YXG1500ME, 50YXG1500MEFCGC16X35.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXG1500MEFCGC16X35.5 Details Description
Related parts for 50YXG1500MEFCGC16X35.5
IC OPAMP AUDIO 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 5A 125V datasheet.pdf
A-S-133-10 22-18 STEEL RING datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 480MBPS datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf
FIXED IND 5.8NH 700MA 130 MOHM datasheet.pdf