Rubycon 50YXJ2200M16X35.5
50YXJ2200M16X35.5 picture photo
Mfg. Part Number
50YXJ2200M16X35.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXJ2200M16X35.5.pdf
Availability of 50YXJ2200M16X35.5
QUANTITY
50YXJ2200M16X35.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXJ2200M16X35.5
Internal Part NumberEIS-50YXJ2200M16X35.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXJ
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.15A
Impedance19 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXJ2200M16X35.5
Related Links50YXJ220, 50YXJ2200M16X35.5 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXJ2200M16X35.5 Details Description
Related parts for 50YXJ2200M16X35.5
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
AMP UNIVERSAL POWER CONN.REC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf