Rubycon 50YXJ47MTA6.3X11
50YXJ47MTA6.3X11 picture photo
Mfg. Part Number
50YXJ47MTA6.3X11
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50YXJ47MTA6.3X11.pdf
Availability of 50YXJ47MTA6.3X11
QUANTITY
50YXJ47MTA6.3X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50YXJ47MTA6.3X11
Internal Part NumberEIS-50YXJ47MTA6.3X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesYXJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current295mA
Impedance300 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50YXJ47MTA6.3X11
Related Links50YXJ47M, 50YXJ47MTA6.3X11 Datasheet, Rubycon Distributor
50YXJ47MTA6.3X11 Details Description
Related parts for 50YXJ47MTA6.3X11
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOP datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL DRK/LGT CONN MOD datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
ROLL RUBBER DUAL LAYER LT BLUE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 180PO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf