Rubycon 50ZL680MEFC12.5X30
50ZL680MEFC12.5X30 picture photo
Mfg. Part Number
50ZL680MEFC12.5X30
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZL680MEFC12.5X30.pdf
Availability of 50ZL680MEFC12.5X30
QUANTITY
50ZL680MEFC12.5X30 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZL680MEFC12.5X30
Internal Part NumberEIS-50ZL680MEFC12.5X30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.86A
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZL680MEFC12.5X30
Related Links50ZL680ME, 50ZL680MEFC12.5X30 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZL680MEFC12.5X30 Details Description
Related parts for 50ZL680MEFC12.5X30
CONN HEADER 6POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 20% 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 120V datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 0.01% 1/2W 2010 datasheet.pdf