Vishay/Dale RLR05C2943FSRSL
RLR05C2943FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2943FSRSL
Brief Description
RES 294K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2943FSRSL.pdf
Availability of RLR05C2943FSRSL
QUANTITY
RLR05C2943FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2943FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2943FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C2943FSRSL
Related LinksRLR05C2, RLR05C2943FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C2943FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C2943FSRSL
IC VREF SHUNT 4.096V SOT23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 17A D2PAK datasheet.pdf
CTRLR POWER SSR 120V 90A AC OUT datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 6"L X 8"W datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 16V 1.55A datasheet.pdf
I1 DIE FOR 19030-0029/30 datasheet.pdf
MINI MAC APPLICATOR - REAR FEED datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 120PO datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 8A 5DFN datasheet.pdf