Rubycon 50ZLJ1000MG412.5X35
50ZLJ1000MG412.5X35 picture photo
Mfg. Part Number
50ZLJ1000MG412.5X35
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
50ZLJ1000MG412.5X35.pdf
Availability of 50ZLJ1000MG412.5X35
QUANTITY
50ZLJ1000MG412.5X35 Order Process
Ship out your order
Specifications of 50ZLJ1000MG412.5X35
Internal Part NumberEIS-50ZLJ1000MG412.5X35
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZLJ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.286A @ 120Hz
Impedance21 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)50ZLJ1000MG412.5X35
Related Links50ZLJ1000, 50ZLJ1000MG412.5X35 Datasheet, Rubycon Distributor
50ZLJ1000MG412.5X35 Details Description
Related parts for 50ZLJ1000MG412.5X35
CAP ALUM 680UF 20% 25V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
TXRX TRANSLATING DUAL 6-XSON datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS SKT datasheet.pdf
FUSE GLASS 20A 32VAC/VDC 5PK CRD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 69A SO8FL datasheet.pdf