Silicon Labs 511ABA74M2500AAGR
511ABA74M2500AAGR picture photo
Mfg. Part Number
511ABA74M2500AAGR
Brief Description
OSC XO 74.25MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
511ABA74M2500AAGR.pdf
Availability of 511ABA74M2500AAGR
QUANTITY
511ABA74M2500AAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 511ABA74M2500AAGR
Internal Part NumberEIS-511ABA74M2500AAGR
Standard Package1,000
SeriesSi511
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)43mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.071" (1.80mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511ABA74M2500AAGR
Related Links511ABA74, 511ABA74M2500AAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
511ABA74M2500AAGR Details Description
Related parts for 511ABA74M2500AAGR
RES ARRAY 2 RES 3.3K OHM 1008 datasheet.pdf
CABLE CAT5 FTP PATCH YELLOW 7M datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 200A 2TOWER datasheet.pdf