Silicon Labs 511BBA74M2500BAGR
511BBA74M2500BAGR picture photo
Mfg. Part Number
511BBA74M2500BAGR
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 74.25MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
511BBA74M2500BAGR.pdf
Availability of 511BBA74M2500BAGR
QUANTITY
511BBA74M2500BAGR Order Process
Ship out your order
Specifications of 511BBA74M2500BAGR
Internal Part NumberEIS-511BBA74M2500BAGR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesClock Tree Timing Solutions
Featured ProductSi510 and Si511 Low Jitter Xos
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSi511
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency74.25MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.050" (1.28mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)18mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)511BBA74M2500BAGR
Related Links511BBA74, 511BBA74M2500BAGR Datasheet, Silicon Labs Distributor
511BBA74M2500BAGR Details Description
Related parts for 511BBA74M2500BAGR
IDC CABLE - CKC50S/AE50G/CKC50S datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
RES SMD 2.8KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC RCVR RS422 QUAD DIFF 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DSUB 25 F SOD G CLIN TIN datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf