FFF 51721-10002407AALF
51721-10002407AALF picture photo
Mfg. Part Number
51721-10002407AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE R/A LF HDR
Datasheet Download
51721-10002407AALF.pdf
Availability of 51721-10002407AALF
QUANTITY
51721-10002407AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51721-10002407AALF
Internal Part NumberEIS-51721-10002407AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package396
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions31
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical24 Signal, 7 Power
FeaturesBoard Lock, Mating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51721-10002407AALF
Related Links51721-100, 51721-10002407AALF Datasheet, FFF Distributor
51721-10002407AALF Details Description
Related parts for 51721-10002407AALF
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.1A 536 MOHM datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS .050 RED datasheet.pdf
IC AUDIO PWM PROC 64TQFP datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 1600A DO200AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf