FFF 51721-10004812AALF
51721-10004812AALF picture photo
Mfg. Part Number
51721-10004812AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE R/A LF HDR
Datasheet Download
51721-10004812AALF.pdf
Availability of 51721-10004812AALF
QUANTITY
51721-10004812AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51721-10004812AALF
Internal Part NumberEIS-51721-10004812AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package198
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins and Blades
Connector StyleBlade Power
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical48 Signal, 12 Power
FeaturesBoard Lock, Mating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51721-10004812AALF
Related Links51721-100, 51721-10004812AALF Datasheet, FFF Distributor
51721-10004812AALF Details Description
Related parts for 51721-10004812AALF
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL US8 datasheet.pdf
MQS SOCK CONTACT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 1A SC73 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 11.5A TO-220SIS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HDM 5SMPO090F100F K datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM 6POS SMD R/A TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf