FFF 51740-10201604AALF
51740-10201604AALF picture photo
Mfg. Part Number
51740-10201604AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T REC POWERBLADE
Datasheet Download
51740-10201604AALF.pdf
Availability of 51740-10201604AALF
QUANTITY
51740-10201604AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51740-10201604AALF
Internal Part NumberEIS-51740-10201604AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package528
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical16 Signal, 6 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51740-10201604AALF
Related Links51740-102, 51740-10201604AALF Datasheet, FFF Distributor
51740-10201604AALF Details Description
Related parts for 51740-10201604AALF
IC OPAMP DIFF 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
DUCT SLT HAL FREE WHT 3X4"X 6' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4NPT 5V datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 330MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 15POS datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV TRANS 4MINIFLAT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN MOD JACK R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf