| Internal Part Number | EIS-51741-10002406CALF | |
| PCN Packaging | Power Blade 03/Jul/2015 | |
| Standard Package | 396 | |
| Connector Style | Blade Power | |
| Number of Positions | 30 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Press-Fit | |
| Contact Layout, Typical | 24 Signal, 6 Power | |
| Features | Board Lock, Guide Pin | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |