| Internal Part Number | EIS-51741-10002411CCLF | |
| PCN Packaging | Power Blade 03/Jul/2015 | |
| Standard Package | 352 | |
| Connector Usage | - | |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets and Blade Sockets | |
| Connector Style | Blade Power | |
| Number of Positions | 35 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 4 | |
| Number of Columns | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination | Press-Fit | |
| Contact Layout, Typical | 24 Signal, 11 Power | |
| Features | Guide Pin | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |