FFF 51742-10201200CC
51742-10201200CC picture photo
Mfg. Part Number
51742-10201200CC
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T REC POWERBLADE
Datasheet Download
51742-10201200CC.pdf
Availability of 51742-10201200CC
QUANTITY
51742-10201200CC Order Process
Ship out your order
Specifications of 51742-10201200CC
Internal Part NumberEIS-51742-10201200CC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package528
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical12 Signal, 2 Power
FeaturesGuide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51742-10201200CC
Related Links51742-10, 51742-10201200CC Datasheet, FFF Distributor
51742-10201200CC Details Description
Related parts for 51742-10201200CC
MODULE POWER 60A 1400V BRIDGE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 26POS DUAL KEY X datasheet.pdf
SNSW 0.1A SLDR PLAN 79253326 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
SM SUBMINI BASIC SW SPDT datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS datasheet.pdf