Rohm Semiconductor MTZJT-729.1B
MTZJT-729.1B picture photo
Mfg. Part Number
MTZJT-729.1B
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO34
Datasheet Download
MTZJT-729.1B.pdf
Availability of MTZJT-729.1B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MTZJT-729.1B Order Process
Ship out your order
Specifications of MTZJT-729.1B
Internal Part NumberEIS-MTZJT-729.1B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 18/Sep/2012
Multiple Devices 05/Aug/2014
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±3%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr500nA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AG, DO-34, Axial
Supplier Device PackageMSD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MTZJT-729.1B
Related LinksMTZJT-, MTZJT-729.1B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MTZJT-729.1B Details Description
Related parts for MTZJT-729.1B
CONN HEADER .100 DUAL STR 32POS datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 12A HLD T/R datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 22K OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CGRID SL PMC WTOW DR 6POS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
96 kHz Digital Audio Interface Receiver IC datasheet.pdf