FFF 51760-10101601AA
51760-10101601AA picture photo
Mfg. Part Number
51760-10101601AA
Datasheet Download
51760-10101601AA.pdf
Availability of 51760-10101601AA
QUANTITY
51760-10101601AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51760-10101601AA
Internal Part NumberEIS-51760-10101601AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating 26/Apr/2013
Standard Package66
Connector StyleBlade Power
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
TerminationSolder
Contact Layout, Typical16 Signal, 2 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51760-10101601AA
Related Links51760-10, 51760-10101601AA Datasheet, FFF Distributor
51760-10101601AA Details Description
Related parts for 51760-10101601AA
FLEX CABLE - AFG18G/AF18/AFG18G datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 1/8 NPT 5V MINI datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35.8VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 1G OHM 30% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
RES 360K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PANEL SIDE 51X15X0.9" UNPNT 1/PR datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP6T/4P3T datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 1.27MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
39000UF 16V 30X45 datasheet.pdf