FFF 51760-10203606AA
51760-10203606AA picture photo
Mfg. Part Number
51760-10203606AA
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
R/A REC POWERBLADE
Datasheet Download
51760-10203606AA.pdf
Availability of 51760-10203606AA
QUANTITY
51760-10203606AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51760-10203606AA
Internal Part NumberEIS-51760-10203606AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating 26/Apr/2013
Standard Package22
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical36 Signal, 8 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51760-10203606AA
Related Links51760-10, 51760-10203606AA Datasheet, FFF Distributor
51760-10203606AA Details Description
Related parts for 51760-10203606AA
IDC CABLE - MSD34K/MC34F/MPK34K datasheet.pdf
KWIK STRAP BLACK 1 X 12" datasheet.pdf
ICL 4.7 OHM 20% 5.1A 15MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
2CKT 7MM W-B WAFER ASSY datasheet.pdf