FFF 51761-10002002BBLF
51761-10002002BBLF picture photo
Mfg. Part Number
51761-10002002BBLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE R/A LF REC
Datasheet Download
51761-10002002BBLF.pdf
Availability of 51761-10002002BBLF
QUANTITY
51761-10002002BBLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51761-10002002BBLF
Internal Part NumberEIS-51761-10002002BBLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package495
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions22
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical20 Signal, 2 Power
FeaturesGuide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51761-10002002BBLF
Related Links51761-100, 51761-10002002BBLF Datasheet, FFF Distributor
51761-10002002BBLF Details Description
Related parts for 51761-10002002BBLF
CAP ALUM 1500UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADR 64POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf