Preci-Dip 518-77-478M26-131106
518-77-478M26-131106 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-478M26-131106
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA 478POS GOLD
Datasheet Download
518-77-478M26-131106.pdf
Availability of 518-77-478M26-131106
QUANTITY
518-77-478M26-131106 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-478M26-131106
Internal Part NumberEIS-518-77-478M26-131106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)478 (26 x 26)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - PostFlash
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.062" (1.57mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)518-77-478M26-131106
Related Links518-77-478, 518-77-478M26-131106 Datasheet, Preci-Dip Distributor
518-77-478M26-131106 Details Description
Related parts for 518-77-478M26-131106
Connector Receptacle 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 133 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
SR106ED03 EXPANDER, 230VAC datasheet.pdf
RES 1.38K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
LED SUPP CC AC/DC 107-214V 735MA datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf