Switchcraft Inc. 5182-3SG-328
5182-3SG-328 picture photo
Mfg. Part Number
5182-3SG-328
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE SKT
Datasheet Download
5182-3SG-328.pdf
Availability of 5182-3SG-328
QUANTITY
5182-3SG-328 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5182-3SG-328
Internal Part NumberEIS-5182-3SG-328
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMulti-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5182-3SG-328
Related Links5182-3, 5182-3SG-328 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
5182-3SG-328 Details Description
Related parts for 5182-3SG-328
IC USB PERIPHERAL CTRLR 18-SOIC datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS79330YEQ datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 121VC SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
RES 475 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 0.33K 5% 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
HOTGAS NOZZLE 8 5X22 WQB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf