FFF 51966-10009600ABLF
51966-10009600ABLF picture photo
Mfg. Part Number
51966-10009600ABLF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T REC PWRBLADE
Datasheet Download
51966-10009600ABLF.pdf
Availability of 51966-10009600ABLF
QUANTITY
51966-10009600ABLF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51966-10009600ABLF
Internal Part NumberEIS-51966-10009600ABLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package396
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector Style-
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical-
FeaturesMating Guide
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51966-10009600ABLF
Related Links51966-100, 51966-10009600ABLF Datasheet, FFF Distributor
51966-10009600ABLF Details Description
Related parts for 51966-10009600ABLF
IC TRANSLATOR PECL TTL DFF 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLUE datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
MOD USB RS422 CONVERTER 1 CH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
MARKER CARD PRINTED HORIZONTALLY datasheet.pdf
FILTER SAW 374.0MHZ SMD datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf