CTS Electronic Components 520L20DA40M0000
520L20DA40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520L20DA40M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 40.000MHZ CSNWV SMD
Datasheet Download
520L20DA40M0000.pdf
Availability of 520L20DA40M0000
QUANTITY
520L20DA40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520L20DA40M0000
Internal Part NumberEIS-520L20DA40M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±2ppm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520L20DA40M0000
Related Links520L20D, 520L20DA40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520L20DA40M0000 Details Description
Related parts for 520L20DA40M0000
IC INVERTER HEX 5V SCHMITT 14SOI datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 86POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS RT ANG TIN datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 115MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.9K OHM 0.01% 0.3W 1506 datasheet.pdf