CTS Electronic Components 520M20HT19M2000
520M20HT19M2000 picture photo
Mfg. Part Number
520M20HT19M2000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520M20HT19M2000.pdf
Availability of 520M20HT19M2000
QUANTITY
520M20HT19M2000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M20HT19M2000
Internal Part NumberEIS-520M20HT19M2000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency19.2MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±2ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M20HT19M2000
Related Links520M20H, 520M20HT19M2000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M20HT19M2000 Details Description
Related parts for 520M20HT19M2000
IC REG LDO -5V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 100K RHEO 8MSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB datasheet.pdf