CTS Electronic Components 520N05CT16M3690
520N05CT16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520N05CT16M3690
Brief Description
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520N05CT16M3690.pdf
Availability of 520N05CT16M3690
QUANTITY
520N05CT16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520N05CT16M3690
Internal Part NumberEIS-520N05CT16M3690
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520N05CT16M3690
Related Links520N05C, 520N05CT16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520N05CT16M3690 Details Description
Related parts for 520N05CT16M3690
RES 820 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.4A 8-MSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 7.5A TO247-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" SNGL R/A datasheet.pdf
PC BOARD FR4 EPOXYGLASS 16X18 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 640VAC QC TERM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SSR PM IP00 530VAC/75A AC INPUT datasheet.pdf