CTS Electronic Components 520N05CT40M0000
520N05CT40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520N05CT40M0000
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520N05CT40M0000.pdf
Availability of 520N05CT40M0000
QUANTITY
520N05CT40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520N05CT40M0000
Internal Part NumberEIS-520N05CT40M0000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520N05CT40M0000
Related Links520N05C, 520N05CT40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520N05CT40M0000 Details Description
Related parts for 520N05CT40M0000
IC ADC 12BIT SRL LP W/REF 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.25A PPAK datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% BEAD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 700MA 640 MOHM datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf